výživové poradenství a kurzy vaření v Praze

PROSINEC = PODPORA TLUSTÉHO STŘEVA

Na dveře klepe prosinec,  moji milí, poslední měsíc roku. Ani se tomu nechce věřit, ale adventní čas je tu.... letos tedy hodně brzy!

V prosinci je nejzatíženějším orgánem těla tlusté střevo. A to i bez ohledu na blížící se Vánoční svátky spojené v našich zeměpisných šířkách s nezřízenou konzumací cukroví, vánoček, štol, majonézových salátů a smažených řízků, které následuje pečená kachýnka a ve finále Silvestrovská všehochuť zalitá spoustou alkoholu. Jojo, my Češi slavíme dost divným způsobem ;-)

Jako obvykle troška opakování z biologie -  tlusté střevo je konečný úsek trávicí trubice, kde probíhá finální zahušťování a vyměšování potravy z těla. V tlustém střevě se vstřebávají zbylé vitamíny a minerály a také voda. Nestravitelné zbytky jsou zahušťovány, vzniklé výkaly odchází konečníkem z těla ven. Na procesu tvorby stolice se významně podílí zde usídlené symbiotické bakterie – tzv. střevní mikroflora. Tlusté střevo člověka je dlouhé asi 1,5 metru a má průměr 5–7 cm. 

Střevo má za úkol provádět látkovou výměnu a přes svou stěnu předává tělu látky potřebné pro život. Soli, voda, vitamíny se dostávají aktivním transportem ze střeva do krve. Zanesené tlusté střevo pak hůře plní svou funkci a člověk, ač plně nasycen, v podstatě trpí podvýživou.

Říká se (a podle mě naprosto správně), že střevo je základem našeho zdraví. V jakém stavu máme střeva, tak se cítíme a tak vypadáme.
Síla našeho imunitního systému závisí na stavu našeho střeva ze 70 až 90%!!!

Střevo je osídleno velkým množstvím mikroorganismů. Některé jsou pro nás prospěšné, jiné ne. A tady je na místě se zamyslet nad tím, jaké potraviny tělu dodáváme. Spousta potravin, které jíme, zakyselují náš organismus (např. uzeniny, cukrovinky, cukr, káva,  alkohol  a mnoho dalších – doporučuji přečíst si knížku Pryč s kyselostí od Kurta Tepperweina. Možná prima vánoční dárek J) a v kyselém prostředí se daří dobře kvasinkám a plísním. A ty se množí a množí, což porušuje křehkou rovnováhu mikrokultury našeho střeva, dochází ke kvašení a hnití trávené potravy a vzniká kal, kterým si zalepujeme střevo. Kal se postupně hromadí a přilepuje na stěny střeva, přidávají se další a další vrstvy, ty tvrdnou a vnikají tzv. kalové kameny. Uvádí se, že mohou vážit až 10 kilogramů!!! Tím se střevo stává méně pohyblivé, trávená potrava postupuje pomaleji, může docházet i ke stagnaci, přichází zácpa. Udělejte vše pro to, abyste nemuseli sáhnout po projímadle. Pokud s tím začnete, budete mít velký problém vyprázdnit se přirozeně. Naučte své střevo znovu pracovat! A řešte PŘÍČINU zácpy, ne jen důsledek! Pokud se příčina zácpy dlouhodobě neřeší, ze střeva se stane zanesená odpadní šachta, kterou budou zbytky potravy procházet naprosto bez povšimnutí a zácpy se změní v déletrvající průjmy.

Párovým orgánem tlustého střeva jsou plíce. Proto nemoci horních cest dýchacích mají často původ ve střevu. Oslabené tlusté střevo se projeví na stavu dýchací soustavy a imunitě.

Po psychické stránce se problémy tlustého střeva projevují zadržováním přežitých a neaktuálních emocí, problémy s dáváním a přijímáním na citové rovině, pocitem nedostatečného ocenění, zneužívání a někdy až depresí. Pouvažujme tedy, co nás trápí a nechce pustit.

Co tedy dělat a jíst, abychom tlusté střevo nezatěžovali???

 • Tlusté střevo je nejaktivnější mezi 5. a 7. hodinou ranní. I když v tomto čase vstáváte, je lepší nesnídat. V tuto dobu probíhá u zdravého jedince vylučování. Ten, kdo má s vylučováním potíže, si může dát sklenici teplé vody se špetkou soli, nebo se švestkovou šťávou (postačí i vyluhovat bio sušené švestky ve vodě). Snídani odložte po 7. hodině, kdy je nejaktivnější žaludek.
 • Po 19. hodině nejezte vůbec nebo jen velmi střídmě.
 • Hlídejte si dostatečný příjem tekutin. V létě nám jde většinou doplňování tekutin lépe než v zimním období. Proto si pitný režim opravdu hlídejte. Pijte teplou vodu, čaje a opět si neodpustím zmínit oblíbený zázvorový čaj.
 • Jezte potraviny bohaté na vlákninu – luštěniny (fazole, sóju, hrách, cizrnu), obiloviny – zvláště se přimlouvám za ty bez lepku (jáhly, pohanka, quinoa), rýži (ideálně natural), otruby, celozrnné obiloviny a klíčky, lněné semínko, zeleninu (pórek, cibuli, řepu, mrkev, topinambury, artyčoky atd.) a ovoce (fíky, švestky, hroznové víno, melouny, dýně, jablka, hrušky). Dále med a kvalitní rostlinné oleje, pokud trpíte zácpou, přidejte Psylium nebo Aloe Vera.
 • Samostatně chci zmínit pro střevo opravdu zázračné - obyčejné KYSELÉ ZELÍ, především to netermizované, nesterilované a ani jinak tepelně neupravované. Nejcennější složkou kyselého zelí je kyselina mléčná, která pomáhá obnovovat poškozenou střevní sliznici a pomáhá při trávení v žaludku tím, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Dále obsahuje probiotické bakterie a nezanedbatelné množství celulózy, která pomůže průchodnost střev.
 • Neopomenu zmínit i KVÁSKOVÝ CHLÉB, který je výrazně lépe stravitelný než ten z droždí, má nižší glykemický index a tím přispívá ke stabilizaci hladiny krevního cukru, má antibiotické účinky (díky fytoalexinům, vznikajícím v průběhu fermentace), posiluje střevní mikroflóru a tím i naši imunitu, právěé právě díky bakteriím mléčného kvašení, které vznikají kvašením žitné mouky a vody.
 • Čím jednodušeji budete jíst, tím lépe. Pokuste se vynechat chemicky upravované potraviny, polotovary, bílou mouku, bílý cukr, mléko, uzeniny, sladkosti, pozor na kávu a alkohol.
 • Na odhlenění použijte lotos. Sušený kořen lotosu koupíte v prodejnách zdravé výživy nebo v prodejnách s kořením – stačí povařit. Dále doporučuji zázvor a skořici a fenykl.
 • Hýbejte se, pořádně dýchejte, zajděte si do sauny a hlavně buďte pozitivní, v klidu a užívejte si krásu blížící se zimy!
 • V aromaterapii vyzkoušejte rozmarýn nebo santal.
 • Udělejte radost nejen svým blízkým, ale i sobě a kupte si třeba šperk z citrínu nebo jantaru, které vám do zimních dní vnesou trochu světla. Oba kameny předávají poselství, že život je v podstatě teplo a slunce, a tím nás zbavují strachu a navozují pocit jistoty a vyrovnanosti. Pomáhají posilovat imunitu narušovanou každodenním stresem a potíže zejména psychosomatického původu - žaludeční a žlučníkové nevolnosti a střevní problémy. Přiložením na hrdlo léčí dýchací cesty.

Abych jen neteoretizovala, zkuste při pečení vánočního cukroví použít bezlepkové a celozrnné mouky, kravské mléko můžete i tady nahradit kvalitním rostlinným, i vánočka se dá upéct jinak. Maso nemusíte obalovat v trojobalu – kupte si Hrašku nebo Italskou směs s kukuřicí, je to výborné. Pokud se obejdete bez masa, dejte si rybu nebo třeba řízek z hlívy ústřičné.

Prosím, zkuste letos prožít advent klidněji. Když nebude mít dokonale uklizeno, svět se nezboří a Mikuláš i Ježíšek k vám přijdou i tak. Nevyšilujme s nákupy dárků, vždyť ten největší dárek je čas, který věnujeme sobě a svým blízkým.

Krásný prosinec, úspěšné zvládnutí předvánočního šílenství, pohodový advent a nádherné Vánoce všem dobrým duším ze srdce přeje

Zuzana

(zdroje: knihy o ájurvédě a TČM, Wikipedie, Naturshop)