výživové poradenství a kurzy vaření v Praze

POPELEČNÍ STŘEDA - začátek tradičního půstu

Letos máme Popeleční středu 14. února. V tento den začne období tradičního křesťanského půstu, který trvá až do Bílé soboty před Velikonoci. Tak co? Přijmete letos výzvu a postíte se? 

Popelec je považován za oficiální znamení Popeleční středy. Jedná se o znamení kříže, které se uděluje na čelo během přijímání u mše svaté. Popelec se nejčastěji získává pálením palmových ratolestí, u nás v Česku pak převážně pálením tzv. „kočiček“ prutů vrby s pupeny. Přijetí Popelce značí přijetí kajícnosti a znamení uvědomnění.

Nejde jen o vynechání masa, těžkých jídel, alkoholu, sladkostí nebo jiného druhu potravin, ale o celkové uvědomění si toho, čeho máme ve svém životě nadbytek. Toho, co nám prostě přerůstá přes hlavu. Facebooku, mobilu, počítačových her, televize, večírků, oslav.... je na každém, co si vybere. 

Popeleční středa nás nabádá k zamyšlení nad slovy: "Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš." Mnozí to máme nastavené jinak, ale i přesto by možná bylo fajn se zamyslet a nějaké to omezení si dopřát. Nastává čas, kdy bychom se měli obrátit dovnitř a uvědomit si, co je v životě podstatné a co ne.

Krásnou Popeleční středu všem! Těm, kdo přijmou výzvu k půstu, přeji hodně sil a klidu. A všem ostatním, aby si našli aspoň chvilku času k zamyšlení :)

Zuzana