výživové poradenství a kurzy vaření v Praze

PROČ VLASTNĚ PŮSTOVAT?

Snad v celé lidské historii procházel člověk obdobím strádání, ať už díky přírodě, kdy prostě nic neulovil nebo nic nerostlo, nebo kvůli válce, nemocem, ale také z náboženských důvodů. V každém náboženském směru naleznete postní období. Jen naše moderní civilizace pojem strádání a odříkání v pravém slova smyslu vlastně nezná. Jídla je všude nadbytek (a teď nechci polemizovat o jeho kvalitě a ceně, prosím), neustále něco jíme, naše těla opravdový pocit hladu zažívají minimálně. A odřekneme si maximálně tak krásné boty, pokud na ně nemáme finance 

Půst je výzvou jak pro naše tělo, tak zejména pro naši mysl a vůli. Není třeba připomínat, že pokud nebudete jíst, tak si vaše trávicí soustava po dlouhém čase bude mít možnost odpočinout a zregenerovat se. Orgány, které jsme léta nejvíce zatěžovali, budou mít šanci se pročistit a připomenou nám naše staré hříchy třeba i tzv. reverzem. Já jako starý žlučníkář zase asi přesně ucítím, kde leží žlučník. 

Jako výživovému poradci mi nedá, abych nezdůraznila: PŮST NENÍ DIETA! SMYSLEM PŮSTU NENÍ REDUKCE TĚLESNÉ HMOSTNOSTI!!! Ano, logicky, pokud tělo nějakou dobu nepřijímá energii ve formě jídla, zhubnete. Ale i když se budete při půstu dostatečně hýbat (chodit na procházky, cvičit jógu), což je opravdu nutností, tělo si vezme část energie i ze svalové hmoty. Navíc postraším dietářky - první tukové zásoby, které tělo začne využívat, budou vaše prsa, milé dámy. A tady je příroda i gravitace neúprosná Navíc, pokud se vrátíte po půstu zpět do zajetých kolejí nevhodného stravování, nebo budete držet půst příliš často,zaděláte si na průšvih ve formě jojo-efektu jak víno. 

Půst je však skvělou příležitosti oprostit se od našich zažitých programů a vyčerpávajícího životního stylu. Půst vás zastaví, zvnitřní, pravděpodobně vám dojdou věci, které si jinak nechcete ani připustit. A k tomu je potřeba dozrát. 

Krásný den, ať je či není postní!
Zuzana