výživové poradenství a kurzy vaření v Praze

PŮST - RANNÍ RITUÁLY A PITNÝ REŽIM

Kolika z vás se téma PŮSTU dotklo?
Dnes přidám ještě pár dalších doporučení pro ráno a pitný režim, pokud půst zvažujete.

- Snažte se alespoň na první 3-4 dny zajistit si klidnější režim. Naprosto chápu, že vzít si dovolenou z práce, není pro většinu lidí reálné, ale pokud to půjde, je to ideální. Pokud ne, tak si zkuste alespoň udělat klidnější ráno, dohodněte se na pozdějším příchodu do práce, na tom, že o děti se postará partner, nebo prostě vstaňte dříve. Věnujte se svému tělu, dejte si příjemnou sprchu nebo koupel třeba v zásadité soli, promasírujte pokožku, promažte ji olejem, odpočívejte. Hned od rána hodně pijte. Dejte si podle chuti teplý čaj nebo vlažnou vodu třeba s citronem.

- Ráno je také vhodné pro očistné techniky, jako je včera zmíněný klystýr, ale taky třeba výplach nosu vodou se zásaditou, bylinnou nebo ájurvédskou solí pomocí konvičky néti. Důkladně si vyčistěte zuby a jazyk. Během půstu se bude na jazyku vytvářet opravdu silný povlak,který při delším postění se zase ustoupí. Kupte si škrabku na jazyk, která dobře pomůže jeho odstranění. Zubní pastu bych doporučila spíše přírodní nebo homeopatickou nebo si zkuste zuby vyčistit kokosovým olejem, který i hezky bělí.

PIJTE, PIJTE, PIJTE!!!

- Vodu - hodně vody, spíše teplé než studené, abyste nešokovali váš žaludek. Připravte si vodu do džbánu nebo jiné nádoby, abyste měli přehled, kolik jste jí vypili. 

- Dále třeba nečaj roiboss, lehké zelené čaje, bylinné čaje jako je třeba Hildegardin postní od Sonnentoru. Podle orgánových hodin můžete zařadit i podpůrné čaje - např. v podvečer ledvinovou směs.

- Při půstu většinou klesá krevní tlak. Pokud máte nízký tlak i standardně a zejména jste-li zvyklí na kávu, může nastat bolest hlavy, pocit mdloby. Dejte si ráno silnější zelený čaj, při nejhorším i doušek kvalitního černého neslazeného pressa. Pokud pijete kávové náhražky jako Caro, vyzkoušejte i to. Ono mnohdy jde spíše o zvyk a psychickou záležitost. Jen, opravdu bez mléka a cukru, prosím ;)

- Odpoledne a navečer přichází pocity většího chladu, tak se zahřejte zázvorovým čajem, který navíc pohladí váš trávicí systém. Je to jednoduché - kousek zázvoru nakrájejte do vody a povařte cca 10 minut. Do lehce vychladlého čaje dejte citron, případně i lžičku medu.

- Jestliže máte problém s pálením žáhy, pijte vodu se lžičkou jedlé sody.

- Pokud se nerozhodnete pro striktní půst jen o čajích a vodě, můžete pít ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy. Tam doporučím - moc nekombinujte, raději nemíchejte více druhů. Taková šťáva ze zelí, to je extrémně prospěšná záležitost. Je možné pít taky čistý doma připravený vývar ze zeleniny, který zahřeje. Ale pozor - ochucený pouze bylinkami, bez soli!

- V případě, že jste se rozhodli půstovat s Neerou, je to jednoduché, namíchejte si svou směs sirupu, kayenského pepře a citronové šťávy dle návodu.

- A trocha odlehčení na závěr - můj oblíbený Ruediger Dahlke připouští v půstu i nealkoholické pivo :)

Krásný postní den všem, jdu si uvařit čaj!
Zuza