výživové poradenství a kurzy vaření v Praze

TOPINAMBUR

Kouzelná potrava indiánů. Tato rostlina k nám přišla ze Severní Ameriky. Název topinambur pochází od jednoho indiánského kmene ze začátku 17. století, odkud byla rostlina převezena evropskými mořeplavci do Francie. Uprostřed 18. století se dalekosáhle rozšířila a o svou pozornost neustále soutěžila s bramborou.


Topinambur hlíznatý je trvalá rostlina dorůstající do výšky tří metrů. Na štíhlém, někdy rozvětveném stonku s velkými celokrajnými listy rozkvétají na podzim žluté květy. Pěstuje se pro hlízy podobné bramborám, které však mají odlišnou nasládlou chuť. Jsou také známé pod názvem "židovské" nebo "sladké" brambory.


Hlízy obsahují 80 % vody, 15 % uhlohydrátů ( hlavně inulin), okolo 3 % bílkovin, asi zanedbatelné množství tuků, dále vlákninu, esenciální aminokyseliny, kyselinu jablečnou, jantarovou a citronovou a minerální látky - draslík, vápník, hořčík a fosfor, železo, mangan, sodík, křemík a zinek. Z vitamínů je to provitamin A a řada ze skupiny B, C, D a H.


Pravidelné pojídání topinamburů má příznivé účinky i revmatizmu, vysoký obsah draslíku činí z topinamburů dobrý odvodňovací prostředek např. při otocích. Hlavní význam pěstování topinamburů spočívá v až 16% obsahu inulinu - cukru vhodném pro diabetiky, který snižuje hladinu krevního cukru. Další léčivé účinky, jako například snižování cholesterolu v krvi, regulace krevního tlaku, zlepšování činnosti trávicí soustavy, ochrana jater a ledvin, ale i antistresové či detoxikační účinky byly v poslední době prokázány i vědecky.


Tato hlíza se může přidávat syrová do salátu, stejně tak ji můžete blanšírovat nebo dusit jako přílohu, nebo s cibulkou a kořením uvařit a rozmixovat na omáčku. Podle rannosti se topinambur řadí mezi první jarní zeleniny, výborně může nahradit například ředkvičku. Hlízy je možné konzumovat celoročně, obsah živin a chuťových látek se ale během roku mění. Nejchutnější jsou pozdě na podzim a brzy na jaře, sklízejí se od listopadu do března. Existuje více odrůd topinamburu, jejich hlízy se odlišují obsahem některých látek, například inulinu, z čehož vyplývá jejich rozdílná chuť a barva.

/Zdroj: Wikipedie, www.symbinatur.com /